BEZPEČNOSTNÍ KOVÁNÍ

Kování v okenních rámech a křídlech umožňuje otevírání, sklápění a zavírání křídel. Kromě těchto základních funkcí je stále větší důraz kladen na zabezpečení oken proti vloupání.

Okna zasklená několika tabulemi často ještě vrstveného či bezpečnostního skla většinou odrazují zloděje od klasického rozbíjení skel. Snaží se proto křídla vylomit či vypáčit. U běžného kování dokáže zkušený zloděj křídlo nadzvednout a vypáčit za několik sekund. Nová bezpečnostní kování tuto dobu mnohonásobně prodloužují nebo vylomení křídla zcela zamezují.

Firma MN Okna-dveře od března 2002 standardně a bez příplatku osazuje svá okna novým kováním ROTO NT. Nové kování ROTO NT nabízí již v základním provedení vysokou bezpečnost. Na křídlových částech kování se nacházejí bezpečnostní hříbečkové válečky, které pevně zapadají do protiplechů na rámu a tím zabezpečují nejnáchylnější místa proti vypáčení. Kování se dá přitom lehčeji ovládat a umožňuje snadné spojení s eletronickými prvky ovládání a zabezpečení. Systém kování nabízí kromě základní bezpečnosti i vyšší stupně. Ty potom splňují stupně WK1, popř. WK2 dle nové normy DIN V ENV 1627-1630.

Dalšími typickými znaky nového kování jsou:

1. povrchová úprava ROTOsil je zářivým optickým rysem kováni ROTO NT. ROTOsil se prezentuje matně stříbrným odstínem a nabízí zvýšenou ochranu proti korozi díky speciální povrchové úpravě na bázi pozinkování, chromátování a následného vytvrzení.
2. štěrbinové větrání ROTO NT sestává pouze z rámového dílu, který se dá kdykoli namontovat dodatečně.
3. integrovaný zvedák křídla zajišťuje dovírání křídle do rámu vždy ne stejné úrovni a tím zamezuje tak známému svěšování křídla na klikové straně. Mimo to zabraňuje nechtěnému chybnému ovládání okna.
4. zásluhou integrované pojistky proti přibouchnutí je křídlo v poloze vyklopení aretováno. Okna, samovolně se zavírající při průvanu, tak patří minulosti.
5. pootočením vedení krycí lišty na horních nůžkách lze libovolně nastavit intenzitu vyklopení mezi 80 a 140mm.
ROTOsil


Zvedák křídla


Štěrbinové větrání


Aretace